מיינדפולנס בחיי היום יום


השאלה "איך ליישם את הפרקטיקה של מיינדפולנס בחיי היום יום , עולה באופן קבוע בקלניקה ואני מאוד אוהבת אותה כי זו הזדמנות עבורי להסביר שלא חייבים להיות בבית או במקום מיוחד כלשהו כדי לתרגל מיינדפולנס. לצד התרגול הפורמלי שבו אנחנו יושבים באופן מכוון כחצי שעה או יותר, אני נוהגת להמליץ על תרגולי מיינדפולנס דווקא בעת עשיית הפעולות הרגילות שלנו בחיי היום יום. לתרגל מיינדפולנס זה לתרגל תשומת לב לרגע הנוכחי, להיות מודעים להתנהגות שלנו בסיטואציות שונות , לשים לב למחשבות לרגשות, לתחשות הפיזיות שעולות בעת אינטראקציה עם אנשים. ויש המון מצבים כאלה בכל רגע של היום , בכל מקום אפשר ורצוי לתרגל . אז הנה כמה רגעים של היום שאפשר לתרגל מיינדפולנס.

רגעים של מיינדפולנס בפעולות הקטנות של היום

בוקר טוב עולם

השעון מצלצל ואתם צריכים לקום, עצרו רגע, אל תקומו מיד, לפני שאתם פותחים עיניים נסו להיות קשובים לנשימה הראשונית שלכם, היו בתשומת לב עם מספר נשימות. שימו לב לתנוחה של הגוף, אם שיניתם תנוחה היו ערים לתנוחה החדשה. אם קמתם היו ערים לאופן שבו אתם קמים , לרגע הזה שהגוף משנה את המנח שלו משכיבה לישיבה ולעמידה. קחו רגע להביט על החדר בו אתם נמצאים, נסו לשים לב למחשבות שמגיעות ברגע שאתם מתעוררים , למצב הרוח שלכם , איך קמתם הבוקר?

בדרך לעבודה או לכל מקום אחר

כשאתם בדרך לרכב, לאופניים לאטובוס או ממתינים למונית, הביטו בסביבה שלכם, הקדישו רגע לראות את הרחוב בו אתם פוסעים בתשומת לב מכוונת. הרגישו את הקרקע עליה אתם פוסעים תחת כפות רגליכם, איזו תחושה יש במגע של כפות הרגליים עם הקרקע? קחו נשימה עמוקה הריחו את הריחות בסביבה, הקשיבו לקולות מסביב אולי קולו של ילד צוחק, אולי רעש של מכונית או ציוץ ציפורים . שימו לב לתחושות ואולי לרגשות שעולים ברגע הזה, ממש עכשיו, נסו לא להימנע מהם, אפשרו להם להיות.

בעבודה

בזמן העבודה ולא משנה באיזה תפקיד אתם; עובדי הייטק, מנהלים בכירים, עובדי קופה, מורים, רופאים, פרסומאים, תיצרו הפסקות יזומות של של דקה או שתיים כדי לנשום באופן מודע. קיבעו זמנים קבועים במהלך היום ,אם יש צורך עשו תזכורת בנייד צליל מיוחד שיזכיר לכם זמן מיינדפולנס. נשמו באופן מודע, שאיפה דרך הנחריים ונשיפה איטית וארוכה דרך הפה אפשר להניח יד על הבטן (לא חייב) כדי להרגיש את הבטן כשהיא עולה ויורדת. שימו לב שהנשיפה החוצה תהיה איטית וארוכה ספרו בתוככם עד שש ונשפו החוצה. בדקו עם עצמכם, אך אתם מרגישים עכשיו? האם קצב הנשימה שלכם השתנה? אולי מצב רוח השתנה. היו מודעים לנשימה שלכם במהלך שעות העבודה; אם התפקיד שלכם דורש ישיבה ברוב שעות היום היו קשובים לגוף שלכם, האם הוא מכווץ? עשו הפסקה וקומו עם כוונה ובמודעות ונשמו באותו אופן (ספירה של שש) כשאתם עומדים. שימו לב לנשימה בזמן שאתם הולכים, נסו לחוש את ההליכה שלכם , איך אתם הולכים? לאט? מהר? היו ערים לכך.

בזמן ארוחה

בין אם זה בעבודה או בבית , לבד או עם חברים, בזמן ארוחה, אכלו לאט, אפשרו לעצמכם לחוות את הטעם ואת הריח של האוכל והשתייה. במקום לאכול מהר ולחשוב תוך כדי כך על המשימה הבאה, איכלו את האוכל שלכם מתוך כוונה ובתשומת לב לתחושת הטעם בזמן הלעיסה. אפשר לעשות את זה גם בבית בערב. הביטו רגע באוכל המונח לפניכם, ראו את האוכל , הריחו אותו , מה מונח שם? איזה צבע יש לאוכל? אילו אסוציאציות הוא מעלה ? האם צפות מחשבות? היו קשובים לתחושות ולרגשות. אל תנסו לשנות משהו. היו עם מה שעולה.

ממתינים בתור? נצלו את הזמן לתרגל מיינדפולנס

כשאת ממתינים בתור אולי לעמדת הקופה בסופר, לאוטובוס, או בכל תור שאתם עומדים השתמשו בזמן הזה כדי לשים לב לעמידה שלכם, איך אתם עומדים? האם אתם מרגישים סבלנות או אולי חוסר סבלנות? שימו לב לקצב הנשימה למחשבות שחולפות בזמן ההמתנה.

בזמן תקשורת עם אנשים

הרגעים בהם אנחנו נמצאים באינטראקציה עם אנשים הם הזדמנות מעולה לתרגל מיינדפולנס. נסו להקשיב לאדם שאיתו אתם מדברים ללא פרשנות לדבריו האם אתם יכולים להקשיב מבלי להגיב מייד? מבלי להסכים או לא להסכים לדבריו? בזמן השיחה שימו לב לשפת הגוף שלו, לדרך בה הוא מתבטא ובה בעת נסו להיות ערים לתחושות שעולות בכם, למחשבות שעולות לרגשות. זה יכול ללמד אתכם על התקשורת שלכם עם אנשים בין אם זה בעבודה, משפחה או חברים.

כל רגע מהפעילות היומיוית יכולה להיות הזדמנות לתרגל תשומת לב קשובה, בחרו את הרגע שלכם.

12 צפיות0 תגובות
דרך מנחם בגין 51, תל אביב יפו, ישראל
נקודת ההתחלה - תרפיה ממוקדת מיינדפולנס
  • Facebook - White Circle