מרגישים דחף לאכול ? עצרו רגע, שימו לב, ועכשיו - בחרו
תחושות מתח ולחץ, אי שקט, שיעמום או פשוט מצב רוח ירוד הם חלק מהגורמים שעשויים להוביל אתכם לבולמוסי אכילה רגשית. רגע לפני שאתם מתנפלים על המקרר, הנה כמה פעולות שימושיות שיכולות לעזור לכם להשהות את הדחף האוטומטי לאכול.

הכירו את הטריגרים שמפעילים אתכם - נסו לזהות את הטריגרים שמפעילים את הדחף לאכול. אתם יכולים לשאול את עצמכם; מה אני מרגיש, מה אני מרגישה עכשיו? האם הרגש שעולה הוא בדידות? עצב? כעס? או שאולי קיימת כרגע תחושת עצבים בגוף? היו מודעים למחשבות שמזינות את הרגשות והתחושות. השתמשו בחושים שלכם כדי לשים לב מתי אתם אוכלים משהו רק בגלל שזה נראה טוב או מריח טוב.

היו קשובים וסקרניים כלפי החוייה הרגשית שלכם –הפנו תשומת לב קשובה לטריגרים שזיהתם, גלו כלפיהם סקרנות כאילו ופגשתם אותם בזו הפעם הראשונה. קשיבות וסקרנות יכולים לעורר נקודת מבט מחודשת שתעזור לכם לגלות את משאלת הלב האמיתית שלכם. בדרך זו תוכלו להשקיע משאבים פנימיים להגשמת אותה כמיהה עמוקה במקום לשקוע באוכל.

למדו לאהוב ולקבל את הרגשות שלכם – הרשו לעצמכם להרגיש. גם אם הרגשות שמופיעים כרגע, בזמן הקושי, לא רצויים, או פחות נוחים. הניחו לעצמכם לשהות עם הרגשות והתחושות כמו שהם. תחילה אולי תחוו פחד שזה יהיה כמו "תיבת פנדורה" שתיפתח ולא תוכלו לסגור אותה. אבל האמת היא שכאשר אנחנו לא נאבקים ברגשות ולא מתכחשים להם, הם מאבדים מכוחם לשלוט בתשומת הלב שלנו. כדי לעשות זאת אתם צריכים להיות נכונים ללמוד איך להישאר מחוברים לחוויה הרגשית שלכם מרגע לרגע. הפנו תשומת לב חומלת , אוהבת ולא שיפוטית כלפי עצמכם ,בכל רגע שהפחד או הרגשות מופיעים. תשומת לב המופנית בדרך זו מגשרת בין היכולת לקבל את הרגשות שלנו לבין היכולת לעשות שינוי בהרגלי האכילה.

עומדים לאכול? המתינו 5 דקות - רגע לפני שאתם נכנעים לדחף לאכול , נסו לעצור רגע, קחו נשימה; שאיפה פנימה ונשיפה ארוכה ואיטית החוצה חזרו על זה לפחות 3 פעמים. רגע העצירה מעכב את האכילה האוטומטית ויכול להעניק לכם את היכולת לבחור. אחרי שעצרתם ואתם יושבים כעת עם האוכל מולכם, נסו להשהות את האכילה בחמש דקות פשוט חכו במשך חמש דקות . בזמן ההמתנה , בדקו עם עצמכם כיצד אתם מרגישים. אילו רגשות עולים בזמן ההמתנה? גם אם אכלתם בדקו עם עצמכם אילו רגשות או תחושות עלו. נסו להיות כנים עם כל מה שעולה זה יכול לעזור לכם להגיב באופן שונה בפעם הבאה.

השתמשו בדרכים אלטנרטביות לאכילה רגשית – אם אתם נמצאים בתקופת משבר וחשים בדידות או עצב, במקום להזמין פיצה, הזמינו חבר שיכול לשפר את ההרגשה שלכם. אם אתם מרגישים עצבנות צאו להליכה, ריצה או רקדו בביתכם. אם אתם מרגישים מותשים פנקו את עצמכם באמבטיה טובה, הדליקו נרות בבית ,הקשיבו למוסיקה מרגיעה.

איכלו לאט – אכילה איטית תקל עליכם לזהות האם אתם אוכלים מתוך רעב רגשי או רעב פיזי. גם אם אתם בעבודה, בפגישה או בבית תרגילו את עצמכם לאכול לאט כך שגם כאשר אתם אוכלים מתוך דחף ולא מתוך רעב פיזי תוכלו להכיר ברגשות ותחושות שעולים בזמן אכילה.


21 צפיות0 תגובות
דרך מנחם בגין 51, תל אביב יפו, ישראל
נקודת ההתחלה - תרפיה ממוקדת מיינדפולנס
  • Facebook - White Circle